Skip to main content

Jsme spolkem, jenž vyhledává a podporuje nadané žáky a studenty z Ostravy, aby se mohli věnovat tomu, co je baví. Aby mohli rozvíjet své vědomosti a dovednosti. Podporujeme zejména zájemce o přírodní a technické vědy, nové technologie a jejich aplikaci do praktického života.

Máme více než 10 letou historii a za tu dobu jsme podpořili na 200 nadaných žáků a studentů. Spolupracujeme s vědeckými centry, VŠB – Technickou univerzitou v Ostravě, Světem techniky v ostravských Dolních Vítkovicích a řadou dalších institucí a odborníků.

Finanční podpora nadaných žáků a studentů je možná díky projektu Science Talent Ostrava, který v rámci Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu finančně podporuje statutární město Ostrava. 

Proxima je pojmenovaná podle hvězdy, která je nejbližší Sluneční­ soustavě ve vzdálenosti 4,22 světelných let. Její­ hvězdná velikost je malá a k její­mu pozorování­ je zapotřebí­ teleskop a ideální­ pozorovací­  podmí­nky – jasné nebe, bezměsí­čná noc, vhodná poloha samotné hvězdy vysoko nad obzorem a  pobyt na jižní­ polokouli. Z našich zeměpisných ší­řek  je neviditelná.

Proxima  usiluje o zviditelnění­ aktivní­ch žáků a talentovaných studentů, aby se stali silnými a září­cí­mi osobnostmi.

Náš tým

Mgr. Ivana Češková

Předsedkyně výboru spolku Proxima, z.s.

Proximu vedu, protože ji považuji za skvělou možnost organizovat a podporovat volnočasové a zájmové aktivity dětí, studentů i široké veřejnosti. Jsme otevřeni jakýmkoliv nápadům, které umožní zejména dětem a mladým lidem rozvíjet svůj zájem, talent a nadání. V rámci projektu Science Talent Ostrava podpořila Proxima na 200 nadaných žáků a studentů a zároveň si získala skvělou pověst důvěryhodné organizace umožňující rozvoj nadaných dětí nejen v povědomí žáků, rodičů, pedagogů i zastupitelů statutárního města Ostravy. Bez finanční podpory statutárního města Ostravy by to totiž nešlo.

Mgr. Jarmila Černá

Pomáhá vyhledávat vhodné mentory pro odborný rozvoj studentů

Je součástí týmu, k jehož úspěšným počinům patří vytvoření systému komunikace VŠB-TUO se základními a středními školami pod značkou Zlepši si techniku, tvorba a všestranná podpora popularizačních programů univerzity, celonárodní koordinace Noci vědců a vytvoření Junior univerzity na VŠB-TUO, jejíž pilotní ročník odstartoval v říjnu 2021.
Dokáže propojit zájemce se zajímavými mentory a kouči.

RNDr. Tomáš Gráf Ph.D.

zakládající člen spolku Proxima, z. s.

Celý svůj profesní život se věnuje observační astronomii a popularizaci astronomie, je členem Ústřední komise Astronomické olympiády a organizátorem kategorií AB a CD této soutěže.
Je zakládajícím členem spolku Proxima, kde se nyní občas věnuje individuálním konzultacím se studenty v oblasti astronomie a astrofyziky.

PhDr. Lenka Mynářová

Stála u zrodu myšlenky podporovat mladé talenty

Sama se původně podpoře nadaných individuálně věnovala. Vyniká vizionářským pohledem na svět a orientací na výsledek. Spolupracovala na vybudování Světa techniky v Dolních Vítkovicích, když se jejich reaktivace teprve začínala.

Dále spolupracujeme s celou řadou odborníků a pedagogů nejen z ostravských základních či středních škol a univerzit. Chcete s námi spolupracovat i Vy? Napište nám!

Baví Tě bádat? Chceš se vzdělávat? Láká Tě svět vědy? Chceš soutěžit? Zajímáš se o přírodní vědy nebo techniku?Chceš na sobě pracovat?

NAPIŠ NÁM!