Jsme spolkem, jenž vyhledává a podporuje nadané žáky a studenty z Ostravy, aby se mohli věnovat tomu, co je baví. Aby mohli rozvíjet své vědomosti a dovednosti. Podporujeme zejména zájemce o přírodní a technické vědy, nové technologie a jejich aplikaci do praktického života.

Máme více než 10 letou historii a za tu dobu jsme podpořili na 60 nadaných žáků a studentů. Spolupracujeme s vědeckými centry, VŠB – Technickou univerzitou v Ostravě, Světem techniky v ostravských Dolních Vítkovicích a řadou dalších institucí a odborníků.

Finanční podpora nadaných žáků a studentů je možná díky projektu Science Talent Ostrava, který v rámci Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu finančně podporuje statutární město Ostrava. 

Proxima je pojmenovaná podle hvězdy, která je nejbližší Sluneční­ soustavě ve vzdálenosti 4,22 světelných let. Její­ hvězdná velikost je malá a k její­mu pozorování­ je zapotřebí­ teleskop a ideální­ pozorovací­  podmí­nky – jasné nebe, bezměsí­čná noc, vhodná poloha samotné hvězdy vysoko nad obzorem a  pobyt na jižní­ polokouli. Z našich zeměpisných ší­řek  je neviditelná.

Proxima  usiluje o zviditelnění­ aktivní­ch žáků a talentovaných studentů, aby se stali silnými a září­cí­mi osobnostmi.

Náš tým

Mgr. Ivana Češková

Mgr. Ivana Češková

Předsedkyně výboru spolku Proxima, z.s.

Proximu vedu, protože ji považuji za skvělou možnost organizovat a podporovat volnočasové a zájmové aktivity dětí, studentů i široké veřejnosti. Jsme otevřeni jakýmkoliv nápadům, které umožní zejména dětem a mladým lidem rozvíjet svůj zájem, talent a nadání. V rámci projektu Science Talent Ostrava podpořila Proxima na 60 nadaných žáků a studentů a zároveň si získala skvělou pověst důvěryhodné organizace umožňující rozvoj nadaných dětí nejen v povědomí žáků, rodičů, pedagogů i zastupitelů statutárního města Ostravy. Bez finanční podpory statutárního města Ostravy by to totiž nešlo.

Mgr. Jarmila Černá

Mgr. Jarmila Černá

Pomáhá vyhledávat vhodné mentory pro odborný rozvoj studentů

Je součástí týmu, k jehož úspěšným počinům patří vytvoření systému komunikace VŠB-TUO se základními a středními školami pod značkou Zlepši si techniku, tvorba a všestranná podpora popularizačních programů univerzity, celonárodní koordinace Noci vědců a vytvoření Junior univerzity na VŠB-TUO, jejíž pilotní ročník startuje v říjnu 2021.
Dokáže propojit zájemce se zajímavými mentory a kouči.

RNDr. Tomáš Gráf Ph.D.

RNDr. Tomáš Gráf Ph.D.

zakládající člen spolku Proxima, z. s.

Celý svůj profesní život se věnuje observační astronomii a popularizaci astronomie, je členem Ústřední komise Astronomické olympiády a organizátorem kategorií AB a CD této soutěže.
Je zakládajícím členem spolku Proxima, kde se nyní občas věnuje individuálním konzultacím se studenty v oblasti astronomie a astrofyziky.

PhDr. Lenka Mynářová

PhDr. Lenka Mynářová

Stála u zrodu myšlenky podporovat mladé talenty

Sama se původně podpoře nadaných individuálně věnovala. Je jednou z nejvýznamnějších osobností rozvoje ostravského neformálního vzdělávání, vyniká svým vizionářským pohledem na svět a orientací na výsledek. Spolupracovala na vybudování Světa techniky v Dolních Vítkovicích, když se jejich reaktivace teprve začínala.

Dále spolupracujeme s celou řadou odborníků a pedagogů nejen z ostravských základních či středních škol a univerzit. Chcete s námi spolupracovat i Vy? Napište nám!

Baví Tě bádat? Chceš se vzdělávat? Láká Tě svět vědy? Chceš soutěžit? Zajímáš se o přírodní vědy nebo techniku?Chceš na sobě pracovat?

NAPIŠ NÁM!